Caroline Lepik on noor naine, kes otsis pikemat aega lahendust ärevusele ja paanikahoogudele. Paraku viisid tema otsingud uue vaimsuse praktikateni. Nimelt algas spirituaalne teekond süütuna näivast joogast, kuid jõudis väga tumedate võitlusteni vaimumaailmas. Kuidas ta lõpuks jõudis tõelise vabaduse ja rahuni?
Caroline Lepikut intervjueeris Annika Kuusk.
Oled väga noor, kuid ometi kogenud rohkem vaimumaailma kui enamik sinust vanemaid inimesi. Kuidas jõudsid uue vaimsuseni?
Ma arvan, et seal on mitmeid põhjuseid. Esiteks olin selles eas, kus tahtsin kõike proovida ja tahtsin ka kuhugi kuuluda. Kuna meie klassis oli see populaarne teema ja ka üks meie õpetajatest oli sellega väga tugevalt seotud, siis tundus ka mulle loogiline sellega tegeleda. Näiteks ladus õpetaja soovijatele tarokaarte ning meie klass huvitus nii joogast, meditatsioonist kui ka kristallidest.
Ausalt öeldes ei teadnud ma ka ise päris kõike, millega tegelesin. Mõnikord jäin enda õpetajaga pärast tunde ja siis me tegelesime igasuguste vaimsete asjadega, näiteks ta läks mu “sisse” ja ütles täpselt, mida ma tunnen, mis minuga toimub ja mida tegema peaksin. Samamoodi käisin ka enda “teise mina” otsingutel.
Kuna see spirituaalne teekond sai alguse koroona ajal, siis Youtube’ist leidsin erinevaid joogaharjutusi ja meditatsioone, mis tundusid head, sest olin terve elu võidelnud paanikahoogudega, mis võisid kesta tunde. Need harjutused õpetasid, kuidas saavutada enda üle kontroll ning tundus, et sellel hetkel oli sellest abi. Ka perearst soovitas seda, sest see pidi aitama mõtteid korrastada.
Missugune oli sinu arvamus kristlastest? Mille põhjal see kujunes?
Ma olin kirikust teadlik ja lapsena isegi käisin mõnikord pühapäevakoolis, kuid sellega kõik piirdus. Ühtegi kristlast ma otseselt ei tundnud, seega ma ei osanud isegi kristluse vastu huvi tunda või mõelda, et minust saab ükspäev kristlane.
Millal hakkasid aimama, et jooga ja meditatsioon ei ole süütu asi?
Ma tegelesin umbes pool aastat sellega (seega õnneks üsna vähe), kuid huvi minna sügavamale hakkas minus meeletult kasvama. Tundub, et see oligi hetk, mil Jumal sekkus. Nimelt kohtusin ühe endise koolikaaslasega, kes rääkis, et ta käib kirikus. Sel ajal mind see teema huvitas, sest ma tahtsin teada, mida nad kirikus teevad. Seetõttu läksingi temaga kaasa. Ma käisin umbes paar kuud teenistustel niisama vaatamas, kuid samal ajal tegelesin teiste vaimsete praktikatega.
Ühel õhtul mediteerides üritasin taas end tühjendada nädala muredest, kuid see võttis äkitselt ootamatu pöörde. Mu tuba läks külmaks ja hakkasin justkui lämbuma. Minu esimene mõte oli palvetada, kuid palvet alustades hakkasin lakkamatult värisema, nii et ma ei saanud rääkida ja vaevu suutsin liikuda. Veidi aega hiljem sain taas liigutada ja helistasin sõbrannale, kes mind kirikusse kutsus. Kui olin talle kõik ära rääkinud, siis ta selgitas mulle, miks see võis juhtuda ja mis tegelikult meditatsioon endast kujutab. Ma julgen öelda, et vägagi raske on mittekristlasel aru saada, mida jooga ja meditatsioon täpsemalt tähendavad. Minulgi polnud õrna aimu, mis vaimsus selle kõige taga tegelikult on.
Mis tagajärjed sellel kõigel sinu jaoks olid?
Minu jaoks olid need tagajärjed kahjuks väga karmid. Olin avanud saatanale ukse enda sisse. Ma lõpetasin kohe, kui sain aru, mida kujutavad endast jooga ja meditatsioon tegelikkuses. Ühel ööl taipasin esimest korda, et toimub midagi imelikku. Tegin silmad lahti ja nägin, et keegi seisis minu voodi juures. Ma ei saanud aru, mis või kes see on ning uinusin taas. Järgmisel ööl juhtus sama asi. Ma sain aru, et see ei ole mitte mingi vari, vaid keegi seisab minu toas. Ma pugesin teki alla peitu ja lootsin, et see on uni, kuid need asjad kordusid ja läksid hullemaks. Mõni öö ma ärkasin täiesti higisena üles, mõnikord hakkasin lihtsalt keset ööd karjuma. Mõni öö magas ema minu toas, sest mul oli tohutu hirm.
Mõnikord olin mitmeid öid magamata. Kõige hirmsam öö oli siis, kui mu toast kostusid hääled (ukse krigin, vee tilkumine laest). Ma mäletan, et nutsin ja palvetasin terve öö. Üks päev tulin koolist koju ja mu tuba oli sassi aetud, kuigi olin viimane, kes lahkus, ja esimene, kes tuli. Mu toas hakkasid toimuma paranormaalsed asjad.
Läks üsna palju aega, kuni vabanesid lõplikult deemonlikest rünnakutest, rõhumisest ja hirmudest. Miks see võitlus võis nii raske olla?
Eks täpset vastust teab ainult Jumal ja kunagi tahaks isegi seda Temalt küsida, miks ma pidin üheksa kuud nende deemonitega võitlema. Samas kogesin sellel ajal suurt vaimulikku kasvu – lugesin viis korda päevas Piiblit ning õppisin selgeks kirjakohad, mida öösiti kasutada. Ma sain endale keeltes palvetamise anni, millega võimsalt palvetada ja deemoneid ära ajada.
Kui ma loen enda päevikut, siis mõtlen küll tagasi vaadates, et see tüdruk tõesti õppis Jumalat tundma ja koges Teda erilisel moel. Ma kogen siiani Jumalat, aga ma mäletan veel seda tunnet raske võitluse ajal, kui Jumal hakkas rääkima, nii et ma kuulsin Teda täpselt samamoodi, nagu oleks inimene samas ruumis rääkinud. Ma ei näinud Teda, aga ma kuulsin Tema sõnu taevast. Need olid kõige erilisemad päevad, kui Jumal minuga rääkis! Usun, et Jumal kasvatas mind selle läbi palju ja mu lugu ehk avab mõne inimese silmad või vähemalt paneb mõtlema ja uurima, mis on erinevate deemonlike praktikate taga.
Missugune on suurim erinevus New Age’i ja Jeesuse järgija puhul? Kas su lähedased tajusid ka muutust?
Kindlasti nägid nad muutust mu elustiilis. Kui käis võitlus vaimumaailmaga, siis mu mittekristlasest ema sai küll aru, mis toimus, ja isagi tajus, et midagi toimub.
Joogat peetakse kasulikuks võimlemiseks. Ometi räägivad hindu gurud, et pole joogat ilma hinduismita ja hinduismi ilma joogata ehk tegemist pole lihtsalt võimlemisega, vaid selgelt vaimse praktikaga. Samas on lääne ühiskonnas püütud joogat teisiti esitleda. Kas mõni joogastiil võib olla kuidagi vähem vaimne?
Jooga on oma olemuselt siiski selgelt seotud vaimumaailmaga. Näiteks “jooga” sõna tuleneb sanskritikeelsest sõnast „yuj”, mis tähendab ühinemist oma keha, meele, hinge ja suure kõikjalviibiva energiaga. Kindlasti tekib tugev vaimne sidumine siis, kui hakatakse tegelema süvitsi kindlate stiilidega. Samas mõnikord tundub joogatund “lihtsa venitamisena”, kuigi tegelikult on see juba ukse avamine vaimumaailmas. Kui hakkad kuulama ja süvenema, mida joogatreener räägib, peaksid aru saama, et lisaks füüsilisele sisaldab see ka spirituaalset poolt.
Miks on jooga ja meditatsioon Eestis nii populaarsed?
Tänapäeval soovitavad seda paljud arstid. Joogat ja meditatsiooni kasutatakse vaimsete probleemide ravimiseks. Jooga võib tunduda inimesele väga erilise vahendina ja selline uudsus võib olla põnev. Inimesed, kes sellega tegelevad, on hea jutuga ja nad usuvad kindlameelselt selle süütusse headusesse. Seega on ka teistel lihtne selle efektiivsusesse uskuda.
Meditatsioon on mõiste, mida kasutatakse tänapäeval peamiselt idamaistes religioonides. Siiski kutsub Piibel üles mitmetes kohtades mõtisklema, juurdlema ehk mediteerima Jumala Sõna ja Tema imetegude üle. Miks on see kardinaalselt erinev uue vaimsuse mediteerimisest?
Ma mediteerin selle üle, mida Jumala Sõna ütleb, mida ma Piiblist loen, aga mitte seda, mida ma tahan. Ma tean, kelle poole ma pöördun – oma Jumala, Jeesuse.
Mis on sinu sõnum neile, kes täna veel otsivad rõõmu- ja rahutunnet praktikatest, mis avavad uksi deemonlikele vaimolenditele?
Kui otsid midagi, siis otsi Jumala juurest, sest sealt võid leidagi seda, mida sa otsid! Uuri enne selle kohta, millega tegelema hakkad. Jooga ja meditatsioon pole nii ohutud, kui arvad. Tule astu kirikust läbi ja küsi samu küsimusi ka kirikus!
MIDA TEHA, KUI OLED DEEMONLIKU RÜNNAKU ALL?
1. Kui oled uuestisündinud kristlane, siis tea, et sul on meelevald siduda kinni deemonid. Palveta julgelt vabastust Jeesuse nimel! Luuka 9:1 on öeldud, et Jeesus andis oma jüngritele väe ja meelevalla kõigi kurjade vaimude üle ja meelevalla haigusi ravida ning läkitas nad kuulutama Jumala riiki ja parandama haigeid.
2. Kui tunned, et sa pole veel vaimulikult tugev, siis kutsu appi mõni kogenud kristlane, kes aitab sind vaimse sõjapidamisega.
3. Kui tegemist on juba kõrgemate deemonite rünnakuga, siis otsi abi näiteks tervikliku tervenemise teenistustelt või mõnelt kristlaselt, kellel on rohkem kogemusi kurjade vaimude väljaajamisega. Vaata lähemalt: tervenemine.ee
MÕISTED
Uue vaimsuse näol on tegemist sünkretistliku seguga erinevatest idamaise päritoluga religioossetest õpetustest ja praktikatest, mis on omakorda kokku põimitud killukestega loodusrahvaste tavadest, psühholoogiast, alternatiivmeditsiinist ja teadusmütoloogiast. Selle harrastaja selekteerib enda kogemustele ja tunnetusele sobivad õpetused ja praktikad. Kristlikust perspektiivist on tegemist eksiõpetusega, mida Pühakiri on ühemõtteliselt hukka mõistnud.
Jooga on pärit sanskritikeelsest väljendist yoga (‘ike, side’) ja yug (‘ühendama’), viidates selle õpetuse vaimu, emotsioone ja keha ühendavale potentsiaalile. Jooga on pärit Vana-India kultuurist ja sellel on sügavad juured nii hinduismis kui ka budismis. Eesmärk on lihvida keha ja meele treenimise kaudu oma käitumist, hoiakuid ja mõtlemist, kuni ületatakse maine teadvusseisund, saavutatakse kestev tasakaal ja jõutakse lõpuks virgumisseisundi ehk nirvaanani.
Meditatsiooni praktikaid on ka traditsioonilistes religioonides, nagu näiteks kristluses, hinduismis ja budismis. Uue vaimsuse meditatsiooni eesmärgiks võib olla lihtsalt meelte tühjenemine, jumaliku olendi, energia või kõiksusega üheks saamine, armastuse tunnetamine, valgustatuse saavutamine, selgeltnägemine, kanaldamine, hingerännakud või suhtlemine vaimolenditega.
Kanaldamise praktiseerijad usuvad, et on võimalik võtta vastu informatsiooni mittemateriaalsetest allikatest ning anda seda „kanalina“ edasi materiaalses maailmas. Sel moel usutakse end olevat võimeline saama infot kõrgematelt vaimolenditelt, jumalatelt, siit ilmast lahkunud suurtelt gurudelt ja surnuvaimudelt, tulnukatelt või ka lihtsalt mitteisikuliselt kosmiliselt tarkuselt.
Kasutatud allikad:
Reet Hiiemäe. (2019). Usundid ja vaimsed õpetused Eestis. Tallinn: Varrak.
SAATESOOVITUSED TV7 ARHIIVIST: